Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zpráva z mezinárodního debatního turnaje KOMAROVO - 30.4.- 3.5.2009 , Ruská federace

17. 5. 2009

Ve dnech 30. dubna až 3. května jsem se zúčastnil mezináriodnáho debatního fora Komarovo 2009, které se konalo v Sankt Petěrburgu v Ruské federaci. Reprezentoval jsem zde Asociaci debatních klubů a Debatní klub Olomouc. Jedná se o debatní turnaj pořádaný, Herzenskou Pedagogickou niverzitou v Saknt Petěrburgu. Debatní forum má tradičně dvě větve, ruskou a anglickou. Já jsem se účastnil anglické části, které se účastnili debatéři a rozhdčí z celkem šesti zemí. Tématem tohoto rořníku byl boj s globálním oteplováním V anglické větvi se tedy debatovaly dvě připravené teze, pro základní kola to byla teze This house believes that, when in conflict, global climate change concerns should take precedence over economic development in rapidly developing countries, ve vyřazovacích kolech se debatovala teze To combat climate change, nations should use cap and trade regulations rather than impose taxes on carbon emissions .

První den turnaje 30.4., začal postupným příjezdem účastníků do Komarova, přímořského letoviska na okraji Sankt Petěrburku, které leži na pobřeží Finského zálivu. Během dne probíhala registrace, večer se pak konalo slavnostní zahájení turnaje. Následoval první, teambuildingový worskop, už rozdělený podle jazykových větví turnaje.

Druhý den turnaje probíhaly wokshopy, vedené zkušenými ruskými trenéry. Tyto workshopy se věnovaly především výkladu meinárodních pravidel formátu KPDP a instruktážní metodice natéma, jak vybudovat afirmativní a negativní strategii v debatě. Tyto workshopy byly velmi užitečné především pro sjednocení se na základních principech pravidel uplatňovaných na turnaji a pro vysvětlení nejasností. Je třeba na tomto místě připomenout, že mezinárodní pravidla formátu Karl Popper se v některých bodech liší od českých pravidel. Další den pak následoval workshop zaměřený na formát World school debate, který vedl německý kouč a rozhodčí Christopher Sanchez ze Stuttgartu. Jednalo se o velmi přínosý workshop, neboť byl vedený vynikajícím koučem, který má zkušenosti z mnoha mezinárodních turnajů.

Samotný turnaj pak probíhal ve třetím a čtvrtém dnu turnaje. Základní kola probíhala ve formátu Karl Popper, vyřazovací kola pak ve formátu Words, tak tomu bylo v anglické i ruské větvi. V Ruské federaci není debatování ve formátu Words příliš rozšířené; to platí i pro Ukrajinu a Bělorusko. Přesto se týmy z těchto zemí dokázaly i v tomto formátu plně uplatnit. Všechny debaty, které jsem měl tu čest rozhodovat, probíhaly na vysoké úrovni a vyznačovaly se především výborou domácí přípravou debatérů. Velmi dobrá byla i jazyková úroveň všech debatérů. V kvalitné konkurenci nakonec do finále v angické části postoupily týmy Běloruska a Německa. Finálovou debatu rozhodova pětičlenný panel, ve kterém jsem byl i já. Předsedkyní panelu byla zkušená mezinárodní rozhodčí Anastasija Solovjova. Finálovou debatu nakonec po kvalitních výkonech obou stram vyhrálo Německo, němečtí debatéři pak posbírali i většinu individuálních ocenění.

Zajímavou součástí turnaje bylo zpětné hodnocení rozhodčích debatéry. Ti měli za úkol posoudit schopnosti rozhodčího, především pak jeho schopnost zdůvodnit si rozhodnutí. Výsledkem tohoto hlasování pak byla soutěž o nejlepšíhho rozhodčího turnaje. Výsledky této soutěže byly vyhlášeny při závěrečném ceremoniálu a podařilo se mi v ní zvítězit.

Nedílnou součástí debatního fora byly i prezentace účastncích se států a regionů. Reprezentoval jsem tedy Českou republiku a města Praha a Olomouc, stejně jako český debatní program.

Komarovo International debate forum je bezesporu zajímavý a kvalitní debatní turnaj. Nabízíúčastníkům možnost vyzoušet si dva různé debatní formáty v angličtině a získat mezinárodní zkušenost. Výhodou je i nízká cena turnaje – startovné v tomto roce činilo 55 euro. Forum probíhá v krásném prostředí na okraji Sank Petěrburgu, účastíci navíc mají možnost prohlédnout si I samotné město. Po cestovatelské i debatní stránce tak rozhodně stojí za to se turnaje zúčastnit a můžu ho doporučit jak zájemcům o návštěvu Ruska, tak především českým debatérům a rozhodčím, kteří si chtějí rozšířit debatní obzory a poznat nové kolegy.