Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dne 27.9.2008 proběhl v Olomouci v prostorách Gymnázia Olomouc-Hejčín výběr národní reprezentace na WSDC 2009 ( Světové mistrovství v debatování středních škol), které se bude odehrávat v zimních Aténách. Výběru se celkem účastnilo 13 adeptů a to z Prahy, Liberce a Olomouce. Z našeho klubu to byli Helena Hradilová, Pavlína Opatrná a Adam Svozil. Výběr začal o půl jedenácté písemným testem všeobecných znalostí. V testu se objevili otázky jako: Která ze zemí přijala jako poslední EURO?, Kdo je prezident Venezuely?, Které země jsou stálými členy Bezpečnostní rady Organizace spojených národů a další. Celý test byl samozřejmě v angličtině a jeho druhá část byla založena na vysvětlení pár pojmů v angličtině. Druhá část výběru reprezentace spočívala v pětiminutovém projevu, v anglickém jazyce na vybranou tezi. Debatéři měli na výběr celkem z šesti tezí a to:

  1. This House believes that South Ossetia and Abkhazia should be acknowledged as independent states.
  2. This House would remove patent rights for drugs in Africa.
  3. This House that nation media (e.g. BBC, ČT) do not belong to state hands.
  4. This House believes that NATO has outlived its usefulness.
  5. This House would give parents additional voting rights based on the number of their children
  6. This House believes that nuclear energy is best  source of power.

 

Po té co si debatéři dostali zadání tezí, měli půl hodiny na přípravu teze, kterou si vybrali a poté si házeli mincí, zdali budou tezi obhajovat za stranu afirmativní nebo negativní. Naši debatéři debatovali takto: Adam 6. NEG, Pavlína 6. AFF, Helena 5. NEG. Po těchto debatních výstupech byli vybráni tři členové národního týmu, šest lidí, z kterých se ještě bude vybírat dále a zbytek byl vyřazen. Helča a Adam byli bohužel vyřazeni a Pavlína postoupila do poslední části výběru. Tato část spočívala v tom že každý  z šesti si vylosoval pozici v jaké bude debatovat a společně s dalšími utvořili tým. Tyto dva týmy měli půl hodiny na přípravu a poté se vzájemně utkali. Během přípravy sledovali členové Národního trenérského týmů, jak jsou debatéři schopni spolupracovat. Po tomto kole byla vyřazena bohužel i Pavlína Opatrná, takže se bohužel nikdo z našeho klubu příští rok nepodívá pod vedením trenéra Jana Tulise do Atén. Závěrem bych chtěl touto cestou velmi poděkovat Sabrině Simmons, která s námi byla jako dozor celý den a měla s námi velkou trpělivost a dále ředitelství Gymnázia Olomouc-Hejčín za poskytnutí prostor pro tuto akci.